ایده: امتحان آفلاین؟!!

student cheating

خب خب
سلام


با توجه به نزدیک شدن به هفته‌های میانی نیمسال، کوئیز ها و میانترم ها زیاد شده.
من یه مشکلی که همیشه داشتم و دارم اینه که استادا میگن سر زمان مشخص مثلا 15:45:00 قابلیت ارسال بسته میشه و بعد از اون دیگه نمی‌تونید آپلود کنید و اگر ایمیل هم بفرستید، قبول نمی کنم.

بخاطر کم کردن احتمال پرسیدن از کسی دیگه یا تبادل پاسخ با دیگران و یا پیدا کردن از کتاب، زمانش رو هم خیلی کم میکنن. (مثلا 40 دقیقه ولی به تعداد زیاد)

پیش اومده که اواخر کوئیز اینترنت ADSL خونه قطع شده و تا بیام فایل رو به گوشی انتقال بدم و لاگین کنم و اپلود کنم و یا اگه تایپی کوتاهه اونو تو گوشی تایپ کنم و بفرستم خیلی طول کشیده.

اینکه بیام اینترنت گوشی رو هات اسپات کنم هم جالبه ولی بازم طول میکشه دیگه تا سیم رو بیاری و بزنی به PC یکم طول میکشه.(مگه اینکه همیشه حواست باشه و این لینک بک آپ رو داشته باشی که همه ندارن خب 😉 )

این وقت شب داشتم فکر میکردم که چطوری میشه این مشکل رو حل کرد.
به نظر میرسه یه راه حل هست که نمیدونم چقدر بشه عملیش کرد.(هزینش زیاد نیست!!)

قبلا در مورد تابع hash یه پستی گذاشتم، به نظر این توابع می تونن این مشکل رو حل کنند مثلا بگن دانشجویان عزیز (!!) هرکسی که جواب سوالات رو نوشت، بیاد hash فایلی که میخواد بفرسته رو با الگوریتم md5 حساب کنه و تا این تایم بفرسته یا مثلا برای فلان شماره با این پترن ارسال کنه (اگه کلا اینترنت قطع بشه)

حالا دیگه مشکل حل شد. این مشکل که یکی دیگه بجای یکی دیگه امتحان بده هنوزم مشکل هست و واقعا نمیشه توی افلاین و آنلاین کنترلش کرد. (توی حضوریش نمیشد کاریش کرد، این که بماند.)

شما امتحان رو بنویس و هَشش رو برای سامانه SMS کن (یا تو یه فیلدی توی وبسایت وارد کن،چه از موبایل چه از کامپیوتر / مثلا فرض کنیم اینترنتت خیلی ضعیفه که بتونی فایل اسکن شده رو کمتر از چند دقیقه بفرستی😵🤔) بعدش فایلت رو بریز تو فلش و بار شتر کن بره سمت دانشگاه، اخر ترم که رسید، اگه هشش همون باشه همون فایله و تو این مدت عوض نشده، مگر اینکه دوتا پاسخنامه باشن که هششون یکی باشه که اگه این اتفاق بیافته دیگه خیلی پشم ریزونه و اتفاق نمی افته.😁

شاید بشه یه فایل دیگه برای این الگوریتم پیدا کرد که هششون یکسان باشه ولی خیلی بعیده اون هم پاسخنامه همین کوئیز باشه.

برای اینکه هش حساب کنیم هم نیاز نیست همه بلد باشن و اصلا بدونن هش چیه!! فقط نیازه یه اپلیکیشن ساده برای هر پلتفرمی بنویسیم که صرفا باهاش بتونی هش یه فایلی رو حساب کنی و نمایش بده (حالا قابلیت کپی و Share هش هم باشه بد نمیشه😕 )

تا جایی که میدونم در بازی انفجار هم اینطوری میشه integrity ضریب رو چک کرد. 😝ولی خب اعتماد نکنید به این چیزا چون با امار و احتمال یه جوری آدم رو گول میزنن که نگو.😱

از یه جنبه دیگه هم میشه به موضوع نگاه کرد، اینکه چطوری سوال رو بصورت افلاین بدیم به دانشجو ها و دانش آموزان، این یکم کار رو سخت میکنه.

راه حل داره ولی بازم سخته مثلا میتونیم فایل رو یه ماه قبل بذاریم برای دانلود (هرکسی خواست میتونه از بقیه بگیره و یا بره حضوری بگیره) و بگیم امتحانای پایان ترمتونه بعدش مثلا بیاییم کلید عمومی/رمز عبور باز کردن فایل رو در زمان امتحان پخش کنیم. (مثلا اس ام اس/ یا زنگ بزنی بپرسی 😄)

اینطوری میتونیم یه امتحان کاملا افلاین داشته باشیم که همه تقریبا زمان یکسانی رو دارند و عدالت از نظر زمانی برای همه بر قراره.

البتههههههههه!!!!!!

پانوشت:

یه نکته که بسیار حائز اهمیته و باید بگم اینه که ما داریم در جهانی زندگی می کنیم که بدون اینترنت واقعا زندگی سخت میشه. (مگر اینکه بخواییم مثل انسان های اولیه باشیم)
ما در زمانی زندگی می کنیم که اینترنت رو میتونی با اپتایم 99.99 به وسط جنگلهای آمازون برسونی.

اینکه من دارم به این موضوعات فکر میکنم منو هم خوشحال میکنه هم ناراحت؛ خوشحال از اینکه می تونم خلاق (حالا نه اونقدر زیاد) باشم و ناراحت از اینکه چرا من دغدغه‌ای دارم که یه موضوع حل شده در دنیا است بطوریکه در بعضی از کشورها شاید یه شهروند در طول عمرش به این موضوع اصلا فکر نکنه.

در نهایت وقتی داشتم می نوشتم تهش به این نتیجه رسیدم که در ایران مناطقی داریم که آب شرب سالم ندارن چه برسه به برق و اینترنت پایدار و غیره و دغدغه اونها این 10 دقیقه‌ی توی امتحان نیست.

امتحان آفلاین هم یک راه حل برای مشکل نیست، بلکه یه راه فرار از حل مشکله.

امیدوارم همه تلاش کنیم تا روزی برسه که هیچ کسی توی دنیا دغدغه نیازهای اساسی زندگیش رو نداشته باشه و با رفاه زندگی کنه.

جایی که همه، به اصطلاح، مرفه بی درد باشیم.🤔🙄

مرسی

عکس پست هم از این وبسایت برداشتم.

دیدگاه ها

دیدگاهی نوشته نشده است.

به عنوان اولین نفر دیدگاه خودتان را در مورد این پست بنویسید.